1913. november 4. megszületett Ságvári Endre✡
Ságvári Endre✡, dr. (eredeti családneve Spitzer) zsidó terrorista, jogász, az illegális kommunista mozgalom tagja.

1944. július 27-én Budapesten, a Budakeszi úti Nagy cukrászdában találkozott egy másik kommunistával; ide érkezett négy csendőr az őrizetbe vételükre. Társa ellenállás nélkül megadta magát, Ságvári viszont hamis igazolványt mutatott fel, majd pisztolyt rántott a csendőrökre és hármójukat megsebesítette.
A kibontakozó tűzpárbajban Ságvári megpróbált elmenekülni, kiürült pisztolyát eldobva kifutott az utcára, ám ott az egyik csendőr rálőtt és halálosan megsebesítette.
A legenda szerint a csendőrök a haldokló Ságvárihoz lépve személyazonosságáról kérdezték, mire a válasz annyi volt:
"Harminckét nevem volt, találjátok ki, melyik az igazi."
Ságvári és az egyik csendőr akit a többiekkel együtt kitüntettek -a kórházban belehalt sérüléseibe.
Az egyik intézkedő csendőrnyomozó törzsőrmester Kristóf László volt, akit a bolsevista terrorrendszer 1959-ben aljas bosszút állt, és koholt vádak alapján meggyilkolta.
A Legfelsőbb Bíróság 2006. március 6-án rehabilitálta, hatályon kívül helyezve az ellene 1959-ben többek között Ságvári meggyilkolásáért hozott halálos ítéletet. A Legfelsőbb Bíróság kimondta azt is, hogy Ságvárival szemben a csendőrök a korabeli jognak megfelelően jártak el. Ez heves vitát váltott ki.
2006-ban számos zsidó/liberális személy tiltakozott a felmentő ítélet ellen.
"Mindennek szellemében alulírottak a perben született ítélet alkotmányosságát megkérdőjelezzük, mert legitimálja a népirtó fasiszta rezsim törvénytelen intézkedéseit, és egyúttal jogi és politikai értelemben utat nyit a szélsőjobboldal előtt."
2008 júliusában, Debrecenben, a helyi MDF vezetője letakarta Ságvári emléktábláját, és az önkormányzathoz fordult a végleges eltávolítás ügyében.
Az önkormányzat eltávolította az emléktáblát.